Terug naar hoofdinhoud
  • 03 februari 2026

'Onze' cultuur volgens de doorsnee PVV-er

Arthur Graaff
Die ken ik niet, de doorsnee PVV-er, dus ik moet hem/haar verzinnen. Dat is de laatste dagen makkelijker omdat zelfs de NPO ze steeds op straat aanklampt vanwege de politieke plannen, terwijl ook de Telegraaf er lekker tegenaan gaat. Ik lees hun brievenrubriek graag. En ook in Nieuw-Lekkerland leeft er veel rechts, een dorp van 9.000 inwoners met acht verschillende protestantse kerken. 
 
Een actie tegen een nieuw AZC - ja hoor, daar-gaat-ie-weer - kreeg daar 9.000 handtekeningen. Er zit geen enkele PVV-er in de raad, voornamelijk een plaatselijke partij 'Doe Mee Molenlanden', dan de SGP, ChristenUnie en CDA. Geen PVV te bekennen... Ze vingen weer wél Oekraïeners op. En misschien in de buurt ooit ook Molukkers - en die wilden dan helemaal weer niet opgevangen worden... Maar het giert en kolkt nu in die gristelijke, verdraagzame, hebt-uw-naaste-lief-als-uzelf-gemeente Molenlanden. Er zijn hakenkruizen  op bushokjes verschenen... Een petitie tegen het AZC kreeg binnen enkele dagen ruim 10.000 handtekeningen, ruwweg de helft zonder naamsvermelding. Deze ondertekenaren zijn de verdedigers van 'onze' joods-christelijke cultuur. 

Dus? Klokgelui moeten blijven, dat stamt al uit de zesde eeuw, toen de islam nog moest worden uitgevonden. Dus moskeeën juist stil? Mij best... maar bedenk even dat nog maar 1 op de tien mensen nog naar een kerk/moskee gaat. Drie christelijke kerken in mijn directe buurt zijn afgebroken - eentje heb ik nog zien bouwen. De protestantse kerk hier om de hoek zal na een verbouwing een sport-gym zijn. Veel afgevallen gelovigen doen nu aan voetbal of aan RTL, SBS, Netflix, Iphone etc om hun vrije tijd te vullen. En aan bestellen bij Chinese websites. Zo zal dat met islamieten ook gaan.

De bijdrage aan de 'joods-christelijke cultuur' van het PVV-verkiezingsprogramma en hun kiezers is eigenlijk nul. Sterker nog: ze vereren de kerstman, en stalletjes onder de boom zijn er nog maar mondjesmaat. Terwijl uitbundige lichtversiering de norm lijkt. En vooral vanaf eind november, want dat Sinterklaas oudere rechten heeft die lopen tot en met 6 december... ach. Ik vergeet nog die wanstaltige Kerstman ... Santa Claus. 
 
Dat is een rare verbastering van Sinterklaas, die wij Nederlandse kolonisten en landrovers in New York en omgeving hebben geïntroduceerd, waarmee we de plaatselijke cultuur van de Lenape en Mahican (vroeger bekend als Mohikanen, met een mooi boek over De laatste der M..) verder uitroeiden. En opeens was daar die corpulente rendierenfokker met... sappige dwergen als medeplichtigen aan zijn onschuldige pedofilie. Jazeker, ik heb daar een stevige hekel aan. Omdat het namelijk nergens op slaat en niks met ons te maken heeft en alleen maar wordt aangejaagd door gewetenloze winkeliers als de Action. (Waar ze zelfs producten uit Europa, zoals Marsen verkopen...!)
 
Om niet te vergeten: Yesilgöz' zeer laakbare tekortschieten in november 2022 als minister van Justitie toen een uitermate goed voorbereide demo tegen Zwarte Piet door Staphorster jongemannen gewelddadig werd tegengehouden. En dan te bedenken dat Staphorst niet eens aan Sinterklaas mócht doen en ook niet dééd vóór de oorlog - dat was nl. een KATHOLIEK feest met een bisschop...
Bah, bah en nog eens BAH!

Zeur toch niet. Ja, ik zeur wél! Ik moet zeuren! Dat de haas ook niets met Pasen te maken heeft... ach, die kon je in mijn tijd als echt katholiek jochie al niet buiten de deur houden, met dank aan de enorme chocolade-industrie in Nederland. Vanwege Indië destijds waren wij het Europees centrum van de chocola - op nog geen tien minuten fietsen zit de oude fabriek van Bensdorp, en 10 km verderop was Van Houten's Cacao - waar zelfs Toergenjev al over schreef. Jawel: Toer-Gen-Jev! De nummer vier na Dostojewski, Tolstoi en Tsjechow en schrijver van 'Vaders en Zonen'- dat ik ooit heb verslonden. En de dichter Vladimir Majakowski liet in de jaren '20 een terdoodveroordeelde uitroepen: “Пить какао ван Хаутен!”Drink Van Houten‑chocola! .Mijn Russische overbuurman van een jaar geleden - hij heette Berlin en is opeens weer in het niets verdwenen - had een enorme St-Bernhard die hij Fedja noemde. Hoezo Fedja? Naar Fjodor Dost.... jaja, die - zo doen welopgevoede Russische cultuurminnaars dat. Maar dit tussendoor.

Waar ik ook zo'n hekel aan heb: Valentine's Day - binnenkort alweer! - en Halloween oftewel 'All Hallows' Eve', zoals we allemaal weten. Dat is de Brits-Amerikaanse versie van de vooravond van Allerheiligen, en vindt - helaas - ook hier plaats op 31 oktober. Maar dan de versie zonder ook maar een zweem of spoor van godsdienst - wij blij! Ik heb dat als kind meegemaakt in Californië. en ging verkleed als 9-jarige Zorro met de degen van mijn moeder (die echt aan schermen had gedaan) gemaskerd langs de huizen. Jazeker: in zwarte kleren, met zwarte cape en absoluut: masker en hoed. Daar keek niemand toen aan de deur van op. 
 
Toen we hier terug waren in 1959 wist niemand hier iets van Halloween. Laat staan van pompoenen... ik háát de mens die dat hierheen heeft gehaald. Omdat die de traditie, de cultuur van mijn jeugd verdraait, vernietigt. Maar een overheid kan dat niet gaan verbieden. Het verdwijnen van prot-christelijke en katholieke scholen is daar ook medeschuldig aan. Die vinger moet ik dus richten op mijzelf.

Valentine's Day - voluit SAINT Valentine's Day - zou nog kunnen, maar waarom in het Engels? En Allerzielen dan niet? Moet je in Polen komen op die dag, 1 november op echt alle begraafplaatsen: overal de hele dag mensen, kaarsen bloemen. Prachtig! Vooral als het donker wordt.

Grappig dat de Vrije Universiteit de studie Nederlands - toch echt mijn gereedschap - heeft afgeschaft. De opkomst van termen als IMPACT, in plaats van effect, invloed, gevolg, QUEER voor homo of MANAGER in plaats van chef, of - nog erger - Sie-IE-Ooo - CEO in plaats van directeur: Ach ja, let maar niet op mij. O ja: OPSTARTEN - dat is dubbelop, 'starten' is al glashelder. 'Beginnen' mag ook. AWKWARD - mag dat dan? Nee natuurlijk! Het blijft geestelijke armoede. 

Moeten we niet vanwege die taalarmoede een 'woordenbank' openen, naast de voedselbank? Misschien kan ik, als test vast een oefenkraampje krijgen bij de voedselbank hier in Bussum.

De kerk is bijna weg, de arbeiders, de PvdA, de beleefdheid en voorkomendheid zijn ook bijna weg, Het Nederlands raakt weg. Maar die puntjes zijn voor de PVV-ers geen punt. Nee, ik haat verandering niet - ik werk er flink aan mee, behalve als er rechten van mensen in het gedrang komen. 
Leve Markuszowers dubbele paspoort!