Skip to main content
  • 19 januari 2007

Ieder jaar een Elfstedentocht?

Harry Zevenbergen

Iedereen lijkt de laatste tijd te geloven in het bestaan van een broeikaseffect met rampzalige gevolgen voor de mensheid. Moeten wij de nieuwe walvissen worden en het land verruilen voor het water, onderwatersteden bouwen, verhuizen naar Atlantis. Gigantische wolkenkrabbers bouwen op de toppen van de Mont Blanc, de Koppen-, Keuter- en Grebbeberg.

Wanneer zelfs conservatieve politici als Al Gore niet meer slapen van de zorgen, dan moet het wel heel erg zijn. Gelukkig zijn er ook altijd mensen, die het hoofd koel houden. Niets opwarming van de aarde, smelten van de poolkappen, gevaar van menselijke CO2 uitstoot. Het zit allemaal tussen de oren van de milieubeweging. Deze ´Climate sceptics´ geloven juist dat er een kleine ijstijd aankomt,  net als in de 17^e eeuw. Het zou betekenen dat Nederland een Scandinavisch klimaat krijgt. Strenge winters en niet eens al te beroerde zomers en veel elfstedentochten, heel veel elfstedentochten.

De argumenten van de wetenschappers klinken overtuigend: Maar 4 % van de CO 2 uitstoot wordt door mensen veroorzaakt. Het mag in Europa de laatste jaren dan wel warmer zijn dan normaal. Daar tegenover staan de te koude winters in bijv. Californië en Nieuw Zeeland. Zo bekeken is het dus geen éénduidige trend. Het klinkt redelijk, maar wat die CO2 betreft, iedereen weet dat het altijd de laatste druppels zijn, die de emmer doen overstromen. Dat is ook een wetenschappelijk feit. Wat mij betreft is het onbeslist en moeten we zelf maar tot een besluit komen. Afhankelijk van de uitkomst kunnen we zelf dat gat in de Ozonlaag vergroten of dichtmaken. De poolkappen verwarmen of bevriezen. Zijn wij mensen of zijn we het niet? Can we fix it? Yes we can!

Dus wat wordt het? Willen we opwarming of een kleine ijstijd? Warme kleren of het hele jaar badkleding? Elfstedentocht of exotische vruchten? Bevroren ledematen of tropische ziektes? Overstromingen of een ijskap over onze woning? Waterijsjes of ijsvlaktes?

Amsterdam als hoofdstad of Rhenen?

Wat gaat het worden, zegt u het maar.